مرثیه ای بر بولین
بخش مطالب آموزشی
تاریخ چهار شنبه 29 ابان 1392

گره بولین (یا بولین یوسیمیتی)
سالهای زیادی بود که کوهنوردان بهترین راه اتصال طناب به بدن را از طریق گره هایی نظیر بولین و خرگوش می دانستند. در دهه های پیش از 70 میلادی که هنوز صندلی صعود (هارنس) ابداع نشده بود بدون شک این فن بهترین راه اتصال طناب به بدن بود. اما بمرور و با جایگزین شدن هارنس اتصال طناب به سینه عملا از رده خارج شد و گره هایی نظیر بولین تنها برای اتصال طناب به هارنس مورد توجه قرار می گرفت که البته با توجه به نیاز بررسی دائمی آن و با توجه به حوادث زیادش بسیاری، دیگر آن را توصیه نمی کنند!

 

چرا حادثه؟!
گره بولین به رغم آنکه بهترین گره برای اتصال طنابهای دینامیک به هارنس می باشد (بدلیل راحت بازشدن پس از شُک شدید)، اما نیاز به بررسی دائمی دارد و حتی در صورت بهره گیری از گره ضامن تضمینی در باز نشده آن در یک صعود طولانی وجود ندارد!
همچنین اتصال طناب از طریق بولین به بدن در زمانهای وارد ساختن بار بر روی طناب و به خاطر آنچه سندرم طناب* می دانند حادثه ساز است.
بدون شک بهترین جایگزین برای گره بولین گره شکل هشت تعقیب می باشد که به رغم سفت شدن در زمان وارد ساختن بار بر روی آن، خطر باز شدنش در یک صعود طولانی بسیار کم است (این گره را در صعودهای ورزشی و دیواره نوردی به همراه یک ضامن دوبل توصیه می کنند).
و البته گره بولین گزینه مناسبی است برای نصب سریع طناب در کارگاه های مصنوعی است که تردد در اطرافش اندک بوده، یا بار دائمی بر روی آن وارد می شود.


*شایعترین عارضه این فرآیند كاهش خونرسانی به اندام های فوقانی و تحتانی، كاهش بازگشت طبیعی خون سیاهرگی از اندام ها به قلب و بروز برخی اختلالات در سیستم عصبی اندام ها است. احساس كرختی و گزگز در دست و پاها، تورم اندام های فوقانی و بویژه تحتانی، مستعد شدن فرد برای ابتلای سریعتر به سرما زدگی و در نهایت افت شدید عملكرد و كار آیی ، از مشكلات شایع می باشند. (نقل از مطلب سندرم هارنس نوشته دکتر مسعود حمیدی)


پی نوشت
-         در یکی از دوره های بازآموزی زمانیکه به حوادث گره بولین اشاره شد و مربیان از آموزش زدن آن بر روی بدن و یا هارنس منع شدند، یکی از مربیان قدیمی از آن نگرش به عنوان مرثیه ای برای گره بولین یاد نمود و خواستار بازنگری در حذف این گره در اتصال طناب به بدن شد!


-         حادثه سقوط لین هیل قهرمان سنگ نوردی جهان تنها یکی از نمونه های بازشدن گره بولین است که البته به خیر گذشت. وی در سال ۱۹۸۹ در فرانسه ، روی دیواره‌ی استیکس در بوو، زمانی که طنابش را در کارگاه انداخت و به عقب تکیه داد، طناب از داخل هارنسش درآمد و حدود ۲۲ متر سقوط کرد. او روی یک درخت افتاد. لین هیل زن خوش‌شانسی بود که فقط مچ پایش شکست، بازویش از جا در رفت و یک سری بریدگی و کبودی و کوفتگی بر بدنش نقش بست!
به نقل از وبلک نشاط کوهستان

[نویسنده : مدیر سایت | بازدید : 2998 نفر]
رای شما :
-
-
بالای صفحه | تماس با ما | درباره ما | آرشیو | صفحه اصلی
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سایت آزاد کوه می باشد