بقا در کوهستان
بخش مطالب آموزشی
تاریخ سه شنبه 8 بهمن 1392

اقدامات اساسی برای نجات زندگی در کوهستان( بسیارمهم)
 

در شرايط اضطراری (خرابی هوا، طوفان یا مه غليظ، صاعقه ، بارندگی شديد) سعی کنید ابتدا خونسردی خود را حفظ کنید و سه مرحله زير را انجام دهيد.

 

-1 توقف فعاليت ها: در مواقع بحرانی اکثر افراد سرگردان و بی هدف به راه خود ادامه می دهند. مهمترين کار شما در صورت بروز يک شرايط بحرانی بايد توقف فعاليت ها و ارزيابی شرايط بحرانی پيش آمده باشد.


-2 تشخيص موقعيت و اولويت بندی نيازها: دراين مرحله شما بايد مهم ترين نيازهای خود را برای بقا در شرايط محيطی که در آن هستيد تشخيص دهيد و آنها را به ترتيب اولويت برای خودتان فراهم کنيد. مهمترين اين عوامل شامل موارد زير است اما تعيين دقيق آنها بستگی به موقعيت محيطی که در آن هستيد دارد:

1. ضرورت های ایمنی پوشاک، سرپناه، آتش
2. ارسال پيام کمک سوت، فرياد، بی سيم، موبايل
3. زنده ماندن (غذا و آب)
4. ادامه مسیر با کمک نقشه يا بدون کمک نقشه
5. سلامت روانی، و جسمی مانند آسيب ها و زخم ها و ...


3 ابتکارعمل: برای برآورده کردن نيازها از تجهيزات همراه يا از موادطبيعی که در اطراف وجود دارد استفاده کنيد. بعد از اينکه نيازهايتان را در پنج زمينه اصلی بقا تعيين کرديد و اولويت بندی آنها را مشخص کرديد، بايد اين نيازها را برطرف کنيد. در بعضی مواقع نيازهای شما به راحتی برآورده می شود و در اختيار است و در بعضی مواقع نياز به خلاقيت و ابتکار عمل شما دارد.
در شرايط اضطراري سه گام اساسي بقا در کوهستان را انجام دهيد. اگر هوا سرد نباشد، احتمال زنده ماندن شما هم بيشتر است. در اين شرايط علاوه بر پوشاک، وسايل کيف بقا و ساير تجهيزات، توانايي روحي و اراده شما براي زنده ماندن نقش مهمي دارند.

ايجاد يا پيدا کردن يک جانپناه طبيعي يکي از مهم ترين اقدامات است. در شرايط اضطراري بايد تا بهتر شدن يا روشن شدن هوا در جانپناه باشيد. جانپناه در هواي بالاي صفر مي تواند يک حفره سنگي، زير درختان، يک نايلون بزرگ يا پتوي نجات که تمام سطح بدن را پوشش داده باشد، همچنين مي توانيد با کمک چاقوي تيز، مفتول فلزي، نايلون هاي بزرگ و نخ و سوزن و شاخه هاي درختان و ... جانپناه درست کنيد. در هواي بسيار سرد و برفی، بهترين جانپناه يک حفره برفي است. دماي داخل يک حفره برفي را می توان در صفر درجه سانتي گراد ثابت نگه داشت که مي تواند شما را در برابر خطراتي مانند سرمازدگي و يخ زدگي تا مدتي محافظت کند. البته مهارت تشخيص و ساخت انواع سرپناه به ويژه حفره برفي نياز به آموزش، ابتکار و تمرين دارد.

بعد از ايجاد جانپناه سعي کنيد بدن خود را گرم و خشک نگه داريد، لباس گرم بپوشيد، از کلاه و دستکش استفاده کنيد. برف روي لباس و کفش را پاک کنيد، با استفاده از کبريت، شمع يا الکل جامد و ... آتش روشن کنيد.

در صورت مصدوم شدن و نياز به فوريت هاي پزشکي اگر وسايل کمک هاي اوليه همراه نداريد، با ابتکار عمل مي توانيد از لباس هايتان به عنوان باند، از چوب هاي اطراف يا فريم کوله پشتي يا باتوم براي آتل، و با چوب يا باتوم برانکارد درست کنيد.

انرژي خود را در شرايطي که مسير را گم کرديد، در هواي نامناسب، زمان تاريکي و زماني که خسته هستيد هدر ندهيد!

بهترين تصميم، اقدام درست براي ايجاد جانپناه است!

در شرايط بسيار سرد و نامناسب بايد بدن خود را درجا حرکت دهيد، نبايد بخوابيد. تحت هر شرايطي خودتان را گرم و خشک نگه داريد.

توصيه های ویژه
•شما براي چند روز هم مي توانيد بدون غذا در کوه زنده بمانيد به شرطي که انرژي خود را ذخيره کنيد و آن را بي سبب هدر ندهيد. اما آب براي زنده ماندن بسيار ضروري است. مي توانيد از برف هم براي تهيه آب مورد نياز خود استفاده کنيد.
•در شرايط بسيار سرد عرق کردن سبب خيس شدن پوشاک و اتلاف سريع تر انرژي و در شرايط بسيار گرم نيز عرق کردن سبب از دست دادن آب بدن م يشود. همواره در کوهستان به گون هاي فعاليت کنيد که عرق نکنيد.
•ادامه برنامه در باد و بوران و هواي بسيار سرد، با خطرهايي مانند گم شدن، يخ زدگي، پرت شدن، بهمن و تحليل انرژي و افت دماي بدن همراه خواهد بود.
•در کوهستان به ويژه در فصل سرما سيگار نکشيد. زيرا افراد سيگاري زودتر دچار سرمازدگي مي شوند.
•اگر با يک تيم هستيد تحت هيچ شرايطي از يکديگر جدا نشويد، اگر تلفن همراه داريد گروه امداد را مطلع کنيد.
•بيش از 40 تا 45 درصد حرارت بدن از سر دفع مي شود. بنابر اين در هواي سرد از کلاه استفاده کنيد، اگر کلاه همراه نداريد مي توانيد با تکه اي از لباس تان سر خود را بپوشانيد.
•در شرايط سرما چند لايه لباس نازک تر مي تواند بهتر از يک لايه لباس ضخيم از هدر شدن حرارت بدن شما جلوگيري نمايد.
•در هواي سرد به علائم سرمازدگي و افت دماي بدن توجه ويژه داشته باشيد، اين علايم پوست سرد، لرز، گيج و منگ شدن، از دست دادن قدرت قضاوت و تصميم گيري، اشکال در تکلم و سفتي و انقباض عضلاني است.
•هرگز فردي را که به شدت مصدوم است يا دچار افت دماي بدن شده است، حرکت ندهيد، او بايد گرم و خشک نگه داشته شود.
گردآوری: دکتر حمید مساعدیان
ماخذ: دانستنیهای کوه

بر گرفنه از سایت کوهنوردی


[نویسنده : مدیر سایت | بازدید : 3006 نفر]
رای شما :
-
-
بالای صفحه | تماس با ما | درباره ما | آرشیو | صفحه اصلی
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سایت آزاد کوه می باشد