گزارش برنامه پیمایش غار کهک
بخش گزارش برنامه
تاریخ یکشنبه 17 دی 1396

گزارش برنامه پیمایش غار کهک

گروه کوهنوردی آزادکوه

موقعیت غار:

غار کُهَک در نزدیکی جاده قم – اصفهان و 86 کیلومتری جنوب شهر قم و در نزدیکی روستای کهک که در۵۵ کیلومتری دلیجان واقع شده است وجود دارد .


مشخصات:

دهانه غار در ارتفاع 1950 متری از سطح دریا قرار دارد و به شکل دایره‌ای به قطر 70  سانتی‌متر می‌باشد. این دهانه بالای دیواره‌ای به ارتفاع 8 متر واقع شده که برای ورود به غار بایستی حدود 8 متر اولیه را با طناب به پایین رفت.
غار کهک از تعدادی سکوی بزرگ متوالی تشکیل شده که هر کدام به وسیله یک پرتگاه 10  تا 20 متری، از یکدیگر جدا می‌شوند.

این پرتگاه‌ها در زمان‌های بسیار دور در اثر ریزش عظیمی که در داخل غار رخ داده‌، به وجود آمده‌اند.

پس از بازدید از تالارهای اصلی و بزرگ غار و عبور از مسیر های زیبا و شگفت انگیز می توان به وسیله طناب حمایت و وسایل فنی دیواره 10 متری انتهای غار را بصورت تراورسی به سمت راست صعود کرده و از مسیر تونلی بسیار تنگ و باریک و بصورت درازکش به تالارهای انتهایی غار دست یافت.

بلندی بعضی از ستونهای آهکی غار کهک در حدود 14 متر است که جزء بلندترین ستون های غارهای آهکی ایران می باشد با طی مسیر 250 متری، تالار غار به پایان رسیده و گودالی از آب زلال واقع در دخمه‌ای پوشیده از چکنده‌های مرمرین و بلورین به چشم می‌خورد. این گودال عمیق‌ترین نقطه غار است و 80 متر پایین‌تر از دهانه غار قرار دارد.

مسیر غار پس از گودال آب در جهت عکس و به طرف بالا، به طول 100 متر امتداد می‌یابد و غار به انتها می‌رسد. غار کهک 350 متر طول دارد.غار کهک از نظر وسعت از غارهای متوسط ایران است اما به دلیل برخورداری از غارسنگ‌های عجیب، پرتگاه‌های فراوان، آبشارسنگ‌های بلند و چکیده‌های رنگارنگ و عظیم‌الجثه، یکی از منحصر به فردترین غارهای ایران و از قدیمی‌ترین غارهای زایش‌یافته کشور است.

مسیر دسترسی به دهانه غار:

برای رسیدن به دهانه غار از سلفچگان تا سه راهی سمت راست که تابلو سیمان دلیجان قرار دارد فاصله حدود 20 کیلومتر است پس از رد شدن از سه راهی و پشت سر گذاردن روستای راوه از مسیر جاده آسفالته می توان به روستای کهک رسید و از مسیر بالای قبرستان ده؛ جاده خاکی پهنی ما را تا دهانه غار هدایت می کند دهانه غار در کف زمین با ورودی تنگی در حدود 50* 60 سانتی متر است.

گزارش برنامه:

جمعه صبح مورخ 96/10/08 ساعت 6:45 دقیقه از میدان بهمن با یک خودرو سواری از تهران حرکت کردیم؛ از مسیر اتوبان قم – سلفچگان – به سمت دلیجان . حدود ساعت 10 ماشین را آخرین خانه روستای کهک پارک کردیم و بعد از خوردن صبحانه و برداشتن لوازم فنی به سمت دهانه غار حرکت کردیم، حدود 15 الی 20 دقیقه به دهانه غار رسیدیم بعد از ریختن طناب و آماده شدن؛ دوستان آماده فرود شدند. ساعت 11 پیمایش درون غار شروع شد و حدود دو ساعت و نیم در غار ادامه پیدا کرد و در این دو ساعت محو تماشای زیبایی های غیر قابل توصیف زیر زمین بودیم و سعی میکردیم به تمام سوراخ ها و دالان های قابل عبور سرک بکشیم و بدون هیچ عجله ای از زیبایی های وصف ناپذیر به وجود آمده در میلیون ها سال پیش لذت ببریم.

 درون غار پر از استلاکتیک و استلاکمیت های زیبا و در هر نقطه با رنگهای متفاوت به چشم میخورد، ستون های بسیار بزرگ و آبشار سنگی های بسیار زیبا وجود داشت.

فقط متاسفانه ، متاسفانه با توجه به کمی فنی بودن غار باز هم رو اکثر استلاکتیک و استلاکمیت ها و دیوارها طبیعت دوست نما ها و کوهنورد نما ها با رنگ اسم و یادگاری نوشته و از همه بدتر که به چشم میخورد نوشته شدن نام گروه کوهنوردی بود که برای پیمایش به غار آمده بودند که واقعاً از گروه های کوهنوردی چنین انتظاری نمیشه داشت.

بعد از گرفتن کلی انرژی مثبت از زیبایی های طبیعت به سمت دهانه غار برای خارج شدن رفتیم بعضی از دوستان با کمک یومار و برخی با رکاب از غار خارج شدیم.

بعد از جمع کردن طناب و لوازم و کمی استراحت و خوردن میوه به سمت ماشین و روستا حرکت کردیم حدود ساعت 14 از روستا خارج شدیم و به سمت تهران حرکت کردیم و ناها را در راه نرسیده به قم صرف کردیم و ساعت 17:30 تهران رسیدیم.

تشکر ویژه از جناب آقای اکبر آقاخانی مربی و پیشکسوت عرصه کوهنوردی و سنگ نوردی که قبول زحمت کردند و به عنوان راهنما و مربی ما را یاری نمودند.

شرکت کنندگان:

خانم ها محمودی و اوشانی آقایان آرش و احسان و اکبر آقاخانی


[نویسنده : ارش | بازدید : 29 نفر]
رای شما :
-
-
بالای صفحه | تماس با ما | درباره ما | آرشیو | صفحه اصلی
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سایت آزاد کوه می باشد