گزارش برنامه قله بزقوش
بخش گزارش برنامه
تاریخ جمعه 26 ابان 1391

نام قله :بزقوش

ارتفاع قله:3317

منطقه:آذربايجان شرقي -سراب                

نام و ارتفاع مبدا صعود؟ 2000 متر روستاي اسب فروشان ( اسبي سي (

-نوع جاده:   آسفالت

تاريخ و ساعت حركت از تهران؟ 11/3/91 ساعت 23

تاريخ و ساعت بازگشت به تهران؟15/3/91 ساعت  6 صبح

زمان لازم براي اجراي برنامه: 3روز

سلسله جبال بزغوش كه همزمان با مواد خروجي آتشفشانهاي سهند و سبلان ارتفاع يافته در 18 كيلومتري جنوب شهرستان سراب و 35 كيلومتري شمال ميانه قرار دارد . طول اين رشته كوه 120 كيلومتر و عرض آن بين 40 تا 45 كيلومتري متغيير مي باشد . جهت آن شرقيغربي بوده و تا دره قرانقوچاي كه آن را از دامنه شرقي سهند جدا مي سازد ادامه دارد . بزغوش داراي چشمه هاي متعدد آبگرم از جمله اسب فروشان ، بوشلو ، سقزچي ، الله حقي ، بويوك وئي ، شالقون و جلده باخان مي باشد . شاخه هائي از رودخانه تلخه رود يا آجي چاي از دامنه هاي شمالي اين كوهستان سرچشمه مي گيرد.

اين قله از دو مسير صعود ميگردد :

الف – مسير جنوبي به مبدا صعود از روستاي ورنكش كه براي كوهنوردان سهلترين راه از طريق ميانه مي باشد .

ب – مسير شمالي به مبدا صعود از روستاي اسب فروشان ( اسبي سي ) كه مسير صعود ما انتخاب شد.

براي رسيدن به اسب فروشان بايستي ابتدا از ترمينال تبريز به سراب رفت فاصله اين دو از يكديگر 130 كيلومتر بوده و جاده آن آسفالت مي باشد . پس از طي زماني در حدو 5/2 ساعت به شهرستان سراب مي رسيم از اينجا به دو طريق مي توانيم به مبدا صعود برويم . اولين مسير از پمپ بنزين شهرستان سراب آغاز و پس از طي حدود 30 كيلومتر جاده خاكي و با عبور از روستاهاي هوليق و هريس نهايتاً به روستاي اسب فروشان مي رسيم . براي رسيدن به مبدا صعود از اين مسير حدود 45 دقيقه در راه خواهيم بود . دومين مسير از پل مركزي سراب شروع و پس از طي حدود 30 كيلومتر جاده آسفالته و با عبور از روستاي انور آب و قشلاق به روستاي اسب فروشان منتهي خواهد شد . ميني بوسها و سرويسهاي محلي اين مسير را نيم ساعته طي مي كنند .

ساعت 23 روز 5شنبه 11/3/91 با يك دستگاه اتوبوس در بستي با عبور از اتوبان تهران قزوين زنجان و 55 كيلومتر مانده به ميانه از جاده سرجم  به اردبيل  استفاده كرده راهي مقصد شديم تقريبا هوا روشن شده بود و همنوردان از ديدن مناظر كنار جاده لذت مي بردند.نرسيده به اردبيل صبحانه را در طبيعت صرف كرديم و ساعت 9:15 به اردبيل رسيديم و از مقبره شيخ صفي الدين اردبيلي بازديد كرده و راهي آبگرم سردابه شديم كه طبيعت اين مسير ستودني بود.

بعد از طرف نهار در طبيعت سردابه ساعت 19 به روستاي  اسب فروشان و از آنجا به آبگرم اين روستا كه در بالا دست و در دامنه بزغوش قرار دارد رسيديم وقبلا با مسول مهمانپذير آن منطقه جناب آقاي فاقدي هماهنگي لازم را جهت اسكان دوستان بعمل آورده بوديم.ارتفاع منطقه فوق از سطح دريا 1900متر متر مي باشد. صبح ساعت 5:30 دقيقه بيدار باش زديم و ساعت 6:45 صعود به قله بزغوش را آغاز كرديم .(12/3/91) و جمعا 27 نفر.بقيه دوستاني كه نيامدند به گشت و گذار در روستا و استفاده از آبگرم مشغول شدند.


گروه با نظمي ستودني و آرازخوانان پس از عبور از گوسفندسراهاي منطقه و طي زماني حدود 2 ساعت به پناهگاه بزغوش رسيد و صبحانه را در آنجا صرف كرديم

پس از صرف تنقلات و آبو چاي مراسم قله را با سرود اي ايران و سكوت بياد گذشتكان كوهستان مسير برگشت را درپيش گرفتيم و ساعت 15 به آبگرم روستاي اسب فروشان رسيديم و تني به آبگرم زديم تا خستگي مان رفع شود و روز بعد برنامه آبشار لاتون برگزار گرديد.

اعضا شركت كننده:

رمضي پور

اسدي

آرش اسدي

سايه وند

عصاري(ميهمان)

مهرداد سلماني(ميهمان)

كوروش(ميهمان)

امير خادمي(ميهمان)

بياني(ميهمان)

سعيد خاني(ميهمان)

پورزماني(ميهمان)

علي خادمي(ميهمان)

شفاي(ميهمان)

نوابي(ميهمان)

اشكبوس سليمي(ميهمان)

حبيب آقاياري (ميهمان)

سينا آقاياري(ميهمان)

نوروزي(ميهمان)

خانم ها: زهرا محمودي

شيما احمدي

فاطمه محمودي

صديقه محمودي

رخساره ماحوزي

آمنه راد(ميهمان)

مريم سلماني(ميهمان)

جهانگيري(ميهمان)

فاطمه عصاري(ميهمان)

سارا عصاري(ميهمان)

صفري(ميهمان)

آقاي(ميهمان)

پايمرد(ميهمان)

محمدي(ميهمان)

آرمنوهي

ژاله هروي(ميهمان)

شيخ السلامي(ميهمان

 
[نویسنده : حسن اسكندري | بازدید : 6936 نفر]
رای شما :
-
-
بالای صفحه | تماس با ما | درباره ما | آرشیو | صفحه اصلی
کلیه حقوق این سایت محفوظ و متعلق به سایت آزاد کوه می باشد